Zimowy wypoczynek w Bielsku-Białej – atrakcje

Ferie to okazja do zasłużonego relaksu – wielu z nas bierze wtedy urlop i na kilkanaście dni zapomina o trudach codzienności. Miasteczka w pobliżu gór co rok przyciągają rzesze turystów, łaknących wypoczynku w malowniczej scenerii. Położone w sercu Beskidu Śląskiego Bielsko-Biała od lat cieszy się niesłabnącą popularnością, zachęcając do przyjazdu różnorodnymi atrakcjami. Dlaczego właśnie tutaj warto spędzić zimowy urlop? Przeczytaj nasz tekst i przekonaj się sam!

Bielsko-Biała – miasto z duszą

Nietrudno się dziwić, że Bielsko-Biała nazywane jest często Małym Wiedniem. Podobnie jak stolica Austrii, szczyci się ono licznymi zabytkami w stylu secesyjnym, neobarokowym i neogotyckim. Ta mozaika gatunkowa sprawia, że architektura bielska jest gratką nie tylko dla koneserów sztuki. Coś dla siebie znajdą tutaj również miłośnicy przyrody – ponad 1/3 powierzchni Bielska-Białej tworzą tereny chronione, czyli parki krajobrazowe, rezerwaty oraz liczne szlaki górskie.

Co warto zobaczyć w Bielsku-Białej?

Zamek książąt Sułkowskich

Największym i najstarszym zabytkiem jest wzniesiony w XIV wieku zamek książąt Sułkowskich. Niegdyś warownia, obecnie siedziba Muzeum Historycznego o pięknych wnętrzach, stanowi jeden z ciekawszych przypadków eklektyzmu gatunkowego, czyli połączenia kilku różnych stylów architektonicznych. Regularnie odbywają się tutaj ekspozycje i koncerty muzyki klasycznej, a sam zamek dostępny jest do zwiedzania w większość dni w godzinach porannych oraz popołudniowych.

Teatr Polski

W zabytkowym gmachu na Dolnym Przedmieściu Bielska-Białej znajduje się założony pod koniec XIX wieku Teatr Polski. Chociaż niedawno odrestaurowany, zachował jednak czar dawnych lat – jego wnętrze stylizowane jest na epokę, w której powstał. Wystawiane są w nim głównie sztuki dramatyczne, które regularnie zapełniają salę do ostatniego miejsca. Wizyta w Teatrze Polskim to więc nie tylko kolejny punkt na mapie miłośników architektury, ale też gratka dla fanów doskonałego aktorstwa i dzieł znanych dramaturgów.

Studio Filmów Rysunkowych

Nie każdy wie, że dawni stali bywalcy małego ekranu, czyli Reksio oraz Bolek i Lolek, narodzili się w bielskim Studiu Filmów Rysunkowych. Realizacja jednego odcinka serialu dla najmłodszych zajmowała niegdyś kilka miesięcy prac specjalistów od animacji. Wizyta w Studiu pozwala na poznanie procesu produkcji (od rysowania aż do montażu) oraz obejrzenie wielu dekoracji i rekwizytów związanych z bohaterami bajek. Niedaleko studia znajdują się również odlane z brązu pomniki Bolka i Lolka i Reksia – atrakcje nie tylko dla najmłodszych.

Narciarstwo w Bielsku-Białej

BIelsko-Biała to świetne miejsce dla fanów szusowania. Wielką popularnością cieszy się ośrodek Dębowiec. Mieści się tutaj stok narciarsko-saneczkowy z nowoczesnym wyciągiem – trasa dobra zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych narciarzy. Stok jest w całości oświetlony, dlatego można z niego korzystać do wieczora.

Z Dębowca można dostać się na 2 popularne szczyty – Szyndzielnię oraz Klimczok. Z tego ostatniego rozpościera się widok na panoramę Bielska-Białej, który nocą i w zimowej szacie zapiera dech w piersiach. Dodatkową atrakcją jest możliwość przejazdu z Szyndzielni najnowocześniejszą w Polsce kolejką gondolową i obserwowanie Bielska z wysokości.

Dzień pełen zwiedzania lub wrażeń na stoku narciarskim dobrze zwieńczyć w jednym z licznych pubów lub barów. Jeśli zaś szukasz bardziej kameralnego klimatu, wybierz się do Restauracji Wirtuozeria – w jej menu znajdziesz specjały przyrządzane przez mistrzów kuchni, które zadowolą nawet najbardziej wybrednych smakoszy. Na miejsce zakwaterowania warto zaś obrać sobie Hotel na Błoniach – to nie tylko komfortowe miejsce noclegu, ale też świetna baza wypadowa do zwiedzania Bielska-Białej i okolic. Zapraszamy!

Źródło zdjęć: hotelnabloniach.pl, wikipedia.pl (zdjęcia w domenie publicznej)

Poprzedni artykułOdkrywając historyczne ślady polsko-słowackiego pogranicza
Następny artykułWalizka do samolotu – praktyczne wskazówki dla podróżujących

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj