Jakie warunki musi spełniać obiekt noclegowy, żeby być hotelem?

Hotel, motel, a może hostel lub pensjonat? Wszystkie te terminy określają typ miejsca noclegowego, ale przeciętnemu klientowi hotelu czy motelu trudno jest wskazać cechy odróżniające jeden obiekt od innego. Sprawdźmy zatem, jakie warunki musi spełnić obiekt, aby był pełnoprawnym hotelem

Jaki obiekt turystyczny jest hotelem?

Jeśli w nazwie, w oficjalnych dokumentach, czy nawet w danych teleadresowych widzimy, że obiekt określa sam siebie jako hotel, to najprawdopodobniej spełnił wymogi formalne, aby się tak nazywać. Cechą charakterystyczną hotelu są standardy, jakie powinien on spełniać. Najbardziej rozpoznawalnym atrybutem jest kategoryzacja gwiazdkowa, która określa poziom jakości świadczonych przez dane miejsce usług.

Decyzję o tym, aby nazwać dany obiekt turystyczny hotelem określonej kategorii, np. 4-gwiazdkowym lub 5-gwiazdkowym podejmuje w Polsce marszałek województwa. On również ma uprawnienia pozwalające na zorganizowanie komisji specjalistów, którzy skontrolują infrastrukturę i program obsługowy danego obiektu. Marszałek prowadzi rejestr hoteli, moteli i pensjonatów. Wszystkie te określenia są prawnie chronione.

Hotel czy nie hotel?

Zasadniczo hotel musi mieć minimum 10 pokoi i odpowiedni zakres usług, takich jak śniadanie do łóżka. Z kolei dla uzyskania statusu motelu wystarczy, aby w danym obiekcie było minimum 10 pokoi. Jeszcze mniej, bo tylko 7 pokoi (co najmniej) musi mieć pensjonat, ale powinien on zapewniać jednocześnie gościom całodzienne wyżywienie. Tak jak i hotele, pensjonaty także mają przyznawane gwiazdki według 5-stopniowej skali.

Oprócz hoteli, są też przedsiębiorstwa uprawnione do świadczenia usług hotelarskich. Jeśli nie spełniają one formalnoprawnych warunków dla uznania ich za hotele, można je nazywać „wotelami”.

Ranczo niemal jak hotel

Rancho pod Bocianem niedaleko Warszawy, spełnia warunki uznania go za hotel, ale póki co nie może być tak oficjalnie nazywany. Obiekt ten ma aż 72 pokoje i oferuje wiele różnego rodzaju usług. Klienci tego miejsca mogą korzystać z usług Modrzewiowego Dworku, swojskiej Chaty Rybaka czy zorganizować grilla w piknikowej Chacie Grillowej. W obiekcie znajduje się restauracja serwująca znakomitą kuchnię. Wszystko to sprawia, że obiekt ten jest doskonałym sposobem na nocleg pod Warszawą, w takich samych warunkach, jak w hotelu.

Poprzedni artykułJak przetrwać upały w mieście?
Następny artykułJak niebanalnie utrwalić wspomnienia z podróży?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj