Pogoda w Tanzanii — kiedy jest czas na wakacje w Afryce? Wyjedź na urlop z Feel The Travel!

Tanzania to bardzo ciekawy kierunek podróży. W państwie tym zyskujemy możliwość spędzenia czasu niezwykle blisko dzikiej przyrody, ponieważ jest to doskonałe miejsce na safari. Jednocześnie kraj ten nie bez powodu budzi naturalne skojarzenia z iście rajskimi plażami, których biały i drobny piasek oblany jest turkusową wodą. Nie ma wątpliwości co do tego, iż Tanzania jest jednym z najbardziej zróżnicowanych pod względem etnicznym krain w całej Afryce. Co warto wiedzieć, zanim wybierzemy wakacje w Tanzanii?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 1. Jaki klimat panuje w Tanzanii?
 2. Jaka jest pogoda w Tanzanii w poszczególnych miesiącach?
 3. Czy wakacje w Tanzanii w listopadzie i grudniu to dobry pomysł?

Wycieczka z Feel The Travel to propozycja dla wymagających podróżników, którym zależy na zdobywaniu nowych doświadczeń. Korzystając z oferty biura FTT zyskuje się pewność, że wypad będzie udany i na zawsze zapisze się w pamięci globtroterów. Warto dodać, że pogoda w Tanzanii jest dobra praktycznie przez cały rok, w zależności od części kraju, do jakiego się wybieramy. Dzięki zestawieniu wiadomości zawartych w tym artykule, bez trudu będzie można wybrać najdogodniejszy termin urlopu!

Klimat w Tanzanii — informacje praktyczne

Oto kilka istotnych spraw, o których powinien wiedzieć każdy, kto wybiera się na wakacje do omawianej części Afryki:

 • Tanzania jest zlokalizowana w strefie klimatu równikowego;
 • pogoda w tym regionie jest tropikalna, a rok dzięki się na dwie pory: suchą i deszczowa;
 • przez wzgląd na to, że ląd oraz woda nieustannie ulegają tam przegrzewaniu, mocne opady deszczu oraz monsuny zdarzają się tam dość często;
 • we wschodniej części kraju od kwietnia do września mamy do czynienia z monsunem południowym kusi, zaś od grudnia do końca marca z monsunem północnym kaskazi;
 • oba zjawiska wymienione powyżej mają potężne znaczenie dla tamtejszej przyrody. Skutkiem jednego z nich jest Wielka Migracja — niewątpliwie największa atrakcja Tanzanii oraz Kenii.

Podczas pory deszczowej w Tanzanii deszcze są naprawdę obfite, jednak nie oznacz to, że trwają one nieprzerwanie od rana do wieczora przez kilka miesięcy. Opady mają miejsce głównie popołudniami, a więc nie są one czymś, co dyskwalifikuje w tym okresie ten konkretny kierunek.

Tanzania — warunki pogodowe w styczniu

Styczeń w Tanzanii można opisać dość łatwo: upał, sucha ziemia i wilgotne powietrze. Najbardziej odczuwane jest to dla tych, którzy czas spędzają głównie na plażach. Wówczas temperatura utrzymuje się na poziomie od 25 do 33°C. Czy można się wtedy spodziewać opadów atmosferycznych? Owszem, jednak nie jest to szczególnie częste zjawisko.

To właśnie w tym okresie ptaki zaczynają migrować, a wśród innych gatunków rodzą się młode. Cały ten proces turyści mogą zobaczyć na własne oczy odwiedzając słynny park Serengeti.

Luty w Tanzanii

Drugi miesiąc roku w tej części Afryki do złudzenia przypomina ten pierwszy. Podobnie jest w styczniu jest to czas, kiedy termometry wskazują od 25 do 33°C.

W lutym nieco częściej zdarzają się deszcze. Jednak dotyczy to przede wszystkim zachodnich terenów państwa.

Wakacje w Tanzanii — pogoda w marcu

Mniej więcej w połowie marca rozpoczyna się pora deszczowa. Zaskoczeniem dla niektórych może być to, iż wciąż jest to doskonały czas na safari lub piesze zwiedzanie parków narodowych. Wiele osób doceni marcowy klimat w Tanzanii, ponieważ jest to czas, gdy turystów jest znacznie mniej, niż w styczniu i lutym. Z tego samego powodu część hoteli i restauracji się zamyka, jednak te które pozostają otwarte, oferują wówczas lepsze ceny i mniejszy tłok.

W tej części kontynentu afrykańskiego w marcu temperatury osiągają do 26°C, przy czym po zachodzie słońca potrafią one spaść nawet do 15°C. Koniec końców taki wyjazd jest propozycją dla wszystkich nielubiących się nadmiernie pocić!

Wycieczka do Tanzanii w kwietniu

Kwiecień to wciąż deszczowy czas — suma opadów potrafi w tym czasie osiągnąć nawet 300 mm. Wciąż jednak ciężko mówić o opadach trwających od świtu do nocy. Zwykle kumulują się one popołudniami, co sprawia, iż poranki są doskonałym czasem na przemierzanie dzikich części Afryki.

Na co mogą liczyć turyści przylatujący do Tanzanii w kwietniu? Przede wszystkim na zachwycający, soczyście zielony krajobraz, co nie jest takie oczywiste w tym zakątku świata.

W maju do Afryki?

Majówka w Tanzanii brzmi całkiem przyjemnie, prawda? Oczywiście, że tak! Warto wiedzieć, że wyjazd w tym zasie do świetny pomysł. Wynika to z kwestii, takich jak:

 • suche i ciepłe dni — ziemia wówczas jest wilgotna, ze względu na poprzedzającą ten miesiąc porę deszczową, a więc turyści nie będą musieli cierpieć z powodu wszechobecnego kurzu;
 • wciąż jest to okres małego ruchu turystycznego, a więc nie ma obaw, jeśli chodzi i tłumy podróżników;
 • krajobraz jest wówczas pełen nasyconych barw, a w szczególności żywej zieleni.

Jednocześnie trzeba pamiętać, że maj pod względem panującej aury, jest w Tanzanii trochę enigmą. Tak naprawdę nigdy nie wiadomo co dokładnie przyniesie. Może więc być przez cały czas sucho lub mogą wystąpić niewielkie opady.

Tanzania — pogoda w czerwcu

Czerwiec w tym zakątku globu to coraz to mocniej rozchmurzające się niebo i słońce widoczne w pełnej krasie. Deszcz staje się wtedy jedynie mglistym wspomnienie, a przyroda zaczyna bujać z pełną siłą! Za dnia termometry wskazują wartości od 26 do nawet 31°C! Noce jednak wciąż pozostają chłodne i może się zdarzyć, że temperatury będą utrzymywały się na poziomie 15-16°C. Warto zatem zabrać ze sobą coś cieplejszego, co przyda się podczas wieczornych speców wzdłuż malowniczego wybrzeża.

Czerwcowy czas to propozycja dla turystów, którzy marzą o tym, aby zobaczyć:

 1. Parki narodowe Mahale i Katawi, ponieważ czerwiec jest idealny, aby móc obserwować tam bizony w ich naturalnym środowisku;
 2. Park Serengeti, gdzie warto wybrać się na safari — zwierzęta gromadzą się wówczas przy oazach, jakie postały podczas pory deszczowej, a sawanna jeszcze wtedy jest dość przejrzysta ze względu na to, że roślinność jest wtedy w pierwszej fazie wzrostu;
 3. Wielką Migrację — zaczyna się ona właśnie w czerwcu. Wtedy to można być świadkiem tego, jak około dwa miliony dzikich zwierząt przemierza państwo, aby dotrzeć do tego północnej części.

Wakacje w Tanzanii to zdecydowanie propozycja dla wszystkich tych, których fascynuje przyroda i wszystkich lubiących oglądać wystawiane przez nią spektakle.

Urlop w Tanzanii w lipcu

Lipiec jest absolutną kulminacją pory suchej w Tanzanii. W tym miesiącu opad atmosferyczne nie przekraczają 14 mm. Turyści mogą wówczas liczyć na piękne, niebieskie, bezchmurne nieco, a także rozpieszczające temperatury oscylujące w granicach 25–30°C. Jedynym minusem podróżowania w lipcu może być kurz, którego wówczas jest dość dużo. Pamiętajmy jednak, że do tego typu rzeczy można bardzo szybko przywyknąć i tym samym przestać na nie zwracać uwagę.

W siódmym miesiącu roku Tanzania na nowo zostaje odkryta przez turystów z całego świata, którzy zaczynają tam przybywać tłumnie. Nie powinno to dziwić nikogo, ponieważ lipiec jest wprost idealnym czasem na odwiedzenie malowniczego jeziora Tanganika. Ponadto wciąż trwa tam Wielka Migracja — tym razem miliony zwierząt wędrują do Kenii. Słowem, wakacje w Tanzanii w lipcu to naprawdę świetna propozycja dla poszukiwaczy przygód!

Butikowe biuro podróży Feel The Travel to ekipa profesjonalistów, którzy chętnie zajmą się organizacją takiej wycieczki. Każdy plan podróży jest tworzony z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb i wymogów Klienta. Skontaktuj się z nami, aby ustalić szczegóły i wyjechać na urlop, który będziesz wspominać do końca życia!

Jaka jest podoba w Tanzanii w sierpniu?

Sierpień to kolejny miesiąc, gdy trwa w Tanzanii pora sucha. Wówczas część zbiorników wodnych zaczyna wysychać przez wzgląd na wysokie temperatury. Jednocześnie wartości wskazywane przez termometry są dość przyjemne, ponieważ nie przekraczają zazwyczaj 30°C. Taki stan rzeczy pozwala stwierdzić, że jest to dobry moment, aby eksplorować tę część kontynentu afrykańskiego.

W sierpniu też są bardzo wysokie szanse, jeśli chodzi o możliwość zobaczenia słoni, nosorożców, bawołów, lampartów i lwów, które razem tworzą tak zwaną Wielką Piątkę Afryki. Nie można także zapominać, iż czas ten jest idealny także dla tych lubiących spędzać czas na plażach, opalając swoje ciała, sącząc drinki z palemką oraz chłonąć piękno otaczającej przyrody.

Wrzesień w Tanzanii

Kiedy w Polsce temperatury zaczynają spadać, dni robią się krótkie, a opady atmosferyczne występują coraz częściej, w Tanzanii wciąż trwa sezon turystyczny. Deszcze wówczas pojawiają się rzadko w tym zakamarku Afryki, termometry wciąż wskazują atrakcyjne wartości, a wilgotność utrzymuje się na dość niskim poziomie.

We wrześniu można być tam świadkiem powrotu zebr z Kenii. Wtedy to właśnie wracają one na południe Tanzanii. Ten miesiąc jest też doskonałą opcją dla amatorów wspinaczki, którzy marzą o zdobyciu Kilimandżaro oraz Meru.

Tanzania w październiku

Wakacje w Tanzanii w październiku? No jasne! Wówczas temperatury tam wahają się od 25 do 28°C za dnia i stopniowo spadają pod osłoną nocy. W czasie tym liczba turystów odwiedzających to państwo zaczyna spadać, co powinno spodobać się osobom nieprzepadającym za tłumami.

Jeśli chodzi o opady, to zaczynają one się zwiększać, wciąż jednak pozostając w granicach normy. Trudno mówić o nich jako o ulewach. Nadal jest to dobry czas na safari. Trzeba jednak mieć świadomość, że sporo zwierząt przebywa wtedy w Kenii, więc na sawannie tłoku się nie zastanie.

Czy wakacje w Tanzanii w listopadzie to dobry pomysł?

W Tanzanii pora deszczowa rozpoczyna się właśnie w listopadzie. Największe opady trwają około dwa miesiące i — owszem — są one obfite. Oczywiście mamy wówczas do czynienia także ze wzrostem wilgotności i lekkim spadkiem temperatury.

Czy wycieczka do Tanzanii w tym czasie to dobry pomysł? Owszem, ponieważ listopadowy krajobraz Afryki staje się wtedy bardzo zielony, zakurzenie jest coraz mniejsze, a mała liczba podróżnych sprzyja intymnej atmosferze. Trzeba jednak mieć na względzie to, iż nie jest to propozycja dla każdego.

Tanzania — pogoda w grudniu

Grudzień w Tanzanii pod względem aury jest niemal identyczny jak listopad. Jest to dobry moment w roku, aby obserwować ptactwo. Szczególnie docenią to amatorzy fotografii.

Wówczas termometry wskazują 16–26°C, a opady atmosferyczne sięgają 120 mm. Państwo wciąż pozostaje wolne od turystycznego tłoku, co może być argumentem za dla tych, którzy cenią sobie spokój.

Jeśli marzą Ci się wakacje w Tanzanii lub w innej egzotycznej części świata, konieczne skontaktuj się ze specjalistami z biura podróży Feel The Travel. Chętnie zajmiemy się przygotowaniem oferty podróży na miarę Twoich indywidualnych potrzeb, jak również zadbamy o to, by te wakacje na zawsze zapisały się w pamięci!

Poprzedni artykułWycieczka do Torunia? Zadbaj o dobry hotel blisko centrum
Następny artykułDieta BARF dla psa – co powinieneś o niej wiedzieć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj