PIU: Skuteczna ochrona na nartach za granicą

PIU: Skuteczna ochrona na nartach za granicą

Rozpoczął się czas ferii zimowych. Wiele osób planuje wyjazdy wypoczynkowe, nie tylko w polskie Tatry, ale również za granicę. Chcąc uchronić się przed wysokimi kosztami pomocy medycznej, wykupują odpowiednią polisę. Tylko z tytułu ubezpieczenia turystycznego ubezpieczyciele  wypłacili 170 mln zł w 2016 r., wynika z raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń.  

Od 15 stycznia w województwie mazowieckim, dolnośląskim, opolskim i zachodniopomorskim rozpoczynają się ferie zimowe. Następnie 22 stycznia, na ferie wyjadą uczniowie z woj. warmińsko-mazurskiego i podlaskiego, w ostatnim tygodniu stycznia – z lubelskiego, podkarpackiego, śląskiego, łódzkiego i pomorskiego. W połowie lutego na ferie pojadą uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Polacy coraz częściej spędzają wolny czas za granicą, we Francji, Włoszech, Austrii czy Czechach i aktywnie wypoczywają m.in. jeżdżąc na nartach, chodząc po górach. Osoby te chcąc ograniczyć koszty związane z opieką zdrowotną powinny wyposażyć się przede wszystkim w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), którą można nabyć w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia.

Kiedy EKUZ nie wystarczy

EKUZ nie gwarantuje pełnej i bezpłatnej opieki medycznej. Nie pokrywa kosztów ratownictwa górskiego za granicą oraz transportu medycznego do Polski. Koszty takich interwencji mogą sięgać od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy euro. Dlatego chcąc zabezpieczyć swój domowy budżet, warto zadbać o polisę turystyczną, która pokryje ewentualne koszty związane z nieprzewidzianym zdarzeniem i skróci czas oczekiwania na otrzymanie odpowiednich świadczeń. Koszt takiej ochrony na tygodniowy wyjazd do kraju Unii Europejskiej to ok. 100 zł.

W niemal wszystkich krajach Europy w razie wypadku w górach trzeba pokryć całkowite koszty ratownictwa górskiego. We Francji występuje natomiast współpłatność za usługi medyczne. Dzięki odpowiedniej polisie będziemy mogli w pełni cieszyć się urlopem – mówi Renata Orzechowska, ekspert Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Popularną formą spędzania ferii zimowych wśród dzieci są wyjazdy do profesjonalnych szkółek narciarskich za granicą. Rodzice powinni pamiętać, aby sprawdzić, czy organizator oferuje odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Zwyczajowo, polskie szkoły proponują swoim uczniom nabycie ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków tzw. NNW szkolne, ale jest to ubezpieczenie dobrowolne, więc przed wysłaniem dziecka na wyjazd zimowy warto upewnić się czy ma ubezpieczenie i jakie są jego warunki.

Ubezpieczenie dla całej rodziny

Jeżeli wyjazd organizuje biuro turystyczne, to jest ono zobowiązane zapewnić uczestnikom ubezpieczenie kosztów leczenia oraz NNW. Przepisy nie określają sumy ubezpieczenia. Jej wybór należy do zainteresowanych. W pakiecie oferowane są także dodatkowe ubezpieczenia, które mogą okazać się bardzo przydatne turystom, np. ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, bagażu czy ryzyka rezygnacji z wyjazdu. W przypadku, gdy jesteśmy sprawcami wypadku np. na stoku, OC w życiu prywatnym pokrywa koszty leczenia poszkodowanego lub naprawy jego sprzętu.

Organizując samemu wyjazd możemy zakupić polisę, która swoją ochroną obejmie całą rodzinę.   Szczegółowy zakresu ubezpieczenia, wyłączenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń oraz prawa i obowiązki ubezpieczonego w tym zasady postępowania w przypadku wystąpienia nieszczęśliwego wypadku opisują ogólne warunki ubezpieczenia. Przed zawarciem umowy ubezpieczenia należy zapoznać się z jego warunkami by mieć pewność, że odpowiadają one naszym oczekiwaniom.

Rekreacyjnie lub wyczynowo

Zazwyczaj w ramach ubezpieczenia turystycznego mamy do wyboru dwie opcje uprawianego sportu: amatorski lub wyczynowy, a każdy ubezpieczyciel w inny sposób definiuje, czym one się różnią. Często w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) wskazane są konkretne dyscypliny. Przed podpisaniem umowy musimy zapoznać się z tym dokumentem i zdecydować, która opcja jest właściwa dla nas. Jeśli mamy jakiekolwiek pytania co do zakresu ochrony, prośmy ubezpieczyciela o wyjaśnienie np. przez infolinię.

Polisę turystyczną możemy kupić u agenta lub przez infolinię. Nabyć je można także w internecie, a  w ostatniej chwili nawet w bankomatach na lotnisku, czy za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Informacje o firmie Polska Izba Ubezpieczeń

Polska Izba Ubezpieczeń jest organizacją samorządu branżowego reprezentującą wszystkie zakłady ubezpieczeń działające w Polsce. Do podstawowych zadań PIU należy wspieranie ustawodawcy w zakresie kształtowania prawa asekuracyjnego. Izba prowadzi także działania mające na celu zwiększenie świadomości ubezpieczeniowej społeczeństwa oraz prowadzenie wielostronnego dialogu na rzecz rozwoju sektora ubezpieczeń w naszym kraju. Polska Izba Ubezpieczeń działa od 1990 roku.

Poprzedni artykuł5 porad, jak zaplanować idealny miesiąc miodowy
Następny artykułCo zwiedzać w Warszawie? Co warto zobaczyć w stolicy? Najlepsze atrakcje w Warszawie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj