Opuszczając naszą strefę klimatyczną, jesteśmy dwa razy bardziej narażeni na wszelkie choroby zakaźne. Dlatego, aby nasze egzotyczne wakacje były naprawdę udane, koniecznie musimy się zaszczepić. Odpowiednia profilaktyka może zapobiec wielu nieprzyjemnym chorobom.
Kiedy należy się zaszczepić przeciwko chorobom tropikalnym?
Uodpornianie organizmu trzeba zacząć kilka miesięcy przed wyjazdem w egzotyczne kraje, ponieważ niektóre szczepienia wymagają podania w kilku dawkach. Jednak wszystko zależy od charakteru podróży oraz naszego stanu zdrowia. Dlatego najlepiej skonsultować się z lekarzem specjalistą 6-8 tygodni przed podróżą. Szczepienia warto przeprowadzać w sprawdzonych placówkach. Jednym z miejsc świadczących porady w zakresie medycyny podróży jest http://www.sante-cm.pl/medycyna_podrozy. Nie wszystkie centra medyczne specjalizują się w tego typu profilaktyce, dlatego warto dowiedzieć się wcześniej, gdzie możemy zaszczepić się przeciwko egzotycznym chorobom.
Jakie szczepienia dla podróżujących są obowiązkowe?
Obecnie obowiązkowe jest jedynie szczepienie przeciwko żółtej febrze (wymagane przed wyjazdem do tropikalnych krajów Azji, Afryki, a także Ameryki środkowej i Południowej) oraz przeciwko zakażeniom meningokokowym. Te drugie, obowiązuje przy wjeździe do Arabii Saudyjskiej. Świadectwo takiego szczepienia jest ważne przez 10 lat i wpisywane jest do tzw. „żółtej książeczki”, którą należy mieć przy sobie. W przeciwnym razie, władze kraju mogą nam odmówić wjazdu lub skierować na przymusowe szczepienie na granicy (na swój koszt).
Malaria i inne choroby tropikalne – profilaktyka
Najwięcej śmiertelnych przypadków wśród podróżujących spowodowała malaria, kiedyś nazywana febrą. Jest to choroba przenoszona głównie przez komary typu Anopheles, obecna przede wszystkim na terenach Afryki, Azji i Ameryki Południowej. Niestety nie ma na nią szczepionki. Dlatego warto zastosować profilaktykę przeciwmalaryczną. Lekarz specjalista dobiera odpowiednie leki, które należy rozpocząć przed podróżą i kontynuować jeszcze po powrocie. Terapia nie zapewnia pełnej ochrony organizmu, ale znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania i zgonu. Istnieją także szczepienia zalecane. Lekarz wybiera je w zależności od kraju, do którego zamierzamy jechać. Na terenach Afryki, Azji czy Ameryki Południowej są to najczęściej szczepionki przeciwko żółtaczce pokarmowej i wszczepiennej, błonicy, tężcowi, krztuścowi, durowi brzusznemu i poliomyelitis. Warto zorientować się, czy na niektóre z nich nie byliśmy zaszczepieni już jako dziecko, wtedy nie trzeba ich powtarzać.
Nie tylko szczepionki
Musimy pamiętać, że prawidłowa ochrona przed chorobami tropikalnymi to nie tylko szczepienia. Należy także samemu dbać o swoje zdrowie. W krajach egzotycznych bardzo ważne jest unikanie wody wodociągowej, która często jest zakażona i niezdatna do picia. Trzeba także uważać na lód niewiadomego pochodzenia, który podawany jest w drinkach. Unikać niedogotowanego mięsa, a także posiłków oferowanych w ulicznych barach.
Egzotyczne wakacje wiążą się z nieustannym dbaniem o swoje zdrowie, warto pomyśleć o tym nieco wcześniej i zaszczepić się na wybrane przez lekarza choroby.
Dobrze, że mieszkam nie daleko premium clinic we Wrocławiu. Przynajmniej w pierwszej kolejności, przed wylotem do Afryki, mogłem się zaszczepić na tamtejsze choroby. Teraz mogę się już spokojnie zając innymi rzeczami przed wylotem, a obowiązkowe szczepienia mam wreszcie z głowy.