Świnoujska latarnia morska jest jedną z najpopularniejszych atrakcji miasta. Oto 5 interesujących faktów na jej temat!
1. Budowę latarni w Świnoujściu rozpoczęto w 1854 roku
Zanim w Świnoujściu powstała latarnia morska, na wzgórzu znajdującym się w Chorzelinie palono duże ognisko. Następnie, na początku XIX wieku wybudowano drewnianą, a potem stalową latarnię.
Natomiast historia latarni obecnie stojącej w Świnoujściu, czyli latarni murowanej, rozpoczyna się w 1854 roku. Prace budowlane trwały do 1857 roku i jak na ówczesne czasy była ona dużym osiągnięciem inżynieryjnym.
Latarnia była wyremontowana na początku XX wieku ze względu na zniszczenia spowodowane przez warunki atmosferyczne, które spowodowały ubytki w cegle. Wtedy postanowiono zmienić kształt latarni z ośmiokątnego na okrągły. Kolejne remonty przeprowadzono po II wojnie światowej oraz na przełomie XX i XXI wieku.
2. Latarnia w Świnoujściu jest najwyższa w Polsce
Pod względem swojej wysokości latarnia morska Świnoujściu jest najwyższą w Polsce. Wysokość wieży to 67,7 metra, natomiast wysokość jej światła to 65 metrów.
Tak imponujące rozmiary spowodowały, że latarnia ta jest również jedną z najwyższych w basenie Morza Bałtyckiego.
3. Świnoujska latarnia jest udostępniona od zwiedzania
Przez długie lata latarnia morska Świnoujście spełniała jedynie swoją funkcję użytkową, czyli była używana do ostrzegania statków. Od 2000 roku została ona udostępniona dla turystów i szybko stała się bardzo dużą atrakcją miasta – średnio co roku odwiedza ją około 100 000 osób!
Znajdujący się na latarni morskiej w Świnoujściu taras widokowy prezentuje zachwycające widoki na Bałtyk, wybrzeże i okolicę.
Dokładne informacje dotyczące zwiedzania latarni morskiej w Świnoujściu, w tym godziny otwarcia oraz ceny biletów, można znaleźć na jej stronie na Facebooku.
4. Na szczyt latarni morskiej w Świnoujściu prowadzi 308 schodów
Aby dostać się na szczyt latarni morskiej w Świnoujściu, konieczne jest pokonanie aż 308 kamiennych schodów. Warto o tym pamiętać, gdy planuje się wizytę, ponieważ na odwiedzających czeka nie lada wyzwanie!
5. Do latarni można dostać się drogą morską
Aktualnie dostęp do latarni jest ograniczony ze względu na wybudowanie gazoportu w Świnoujściu, dlatego można dostać się do niej jedynie drogą morską. To jednak znakomity sposób, aby zapoznać się okolicą i zobaczyć ją z niecodziennej perspektywy, czyli od strony morza.
Do dyspozycji są specjalne oferty obejmujące rejsy oraz bilety do latarni morskiej w Świnoujściu, a także innych atrakcji w okolicy, w tym świnoujskich fortyfikacji, dzięki czemu można dodatkowo zaoszczędzić.
Po intensywnym zwiedzaniu latarni morskiej w Świnoujściu, zalecamy zatrzymanie się w komfortowych apartamentach, aby w pełni cieszyć się urokami tego malowniczego miasta. Apartamenty w Świnoujściu oferują doskonałe warunki wypoczynku i są usytuowane w dogodnych lokalizacjach, pozwalając na łatwe dotarcie do głównych atrakcji turystycznych, w tym latarni morskiej.