Również w przypadku walut należy pamiętać o tym, że jedne cieszą się większą popularnością od innych. Czynników wpływających na taki stan rzeczy jest wiele. Niemniej warto wiedzieć choć trochę o wiodących systemach pieniężnych świata.
Mówiąc o walutach w tym właśnie kontekście trzeba wspomnieć o funtach. Już sam fakt, że istnieje ona tak długo, nadaje jej swoistej renomy. Dość powiedzieć, że pierwsze monety w ramach szterlinga zaczęto bowiem wybijać już w czasach średniowiecznych. Będąc nieco bardziej precyzyjnym w tym względzie: wówczas władcą całego Zjednoczonego Królestwa był Henryk II. Jest to wystarczający czas, by funt na trwałe zapisał się w świadomości wielu. Co do samej Wielkiej Brytanii, składa się ona tak naprawdę z kilku krajów. Największym z nich jest rzecz jasna Anglia. Zresztą Londyn to jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów państw. Nie tylko zresztą w skali Starego Kontynentu, ale także całego globu. Przeważają tu zresztą głównie turystyczne względy. A zwiedzać jest co. Wystarczy wymienić choćby British Museum, czy też Pałac Buckingham. Jest to zresztą tylko wierzchołek mnogości atrakcji, w jakie obfituje angielska stolica. Co do samej waluty, największym nominałem jest ssto funtów. Tutaj dodajmy, że dotyczy to jedynie Irlandii Północnej oraz Szkocji. W pozostałych częściach Wielkiej Brytanii, najwyższą kwotą nadrukowaną na banknocie jest równowartość 50 funtów szterlingów.
Kolejną walutą, którą kojarzą chyba wszyscy jest dolar. Mowa tu rzecz jasna o oficjalnym systemie pieniężnym obowiązującym na terenie Stanów Zjednoczonych oraz terytoriów zależnych. Nie da się też ukryć, że dolar sam w sobie stał się jednym z symboli kraju ze stolicą w Waszyngtonie. Co więcej, na banknotach znajdują się na przykład gmachy, które jednoznacznie kojarzą się właśnie z tym regionem świata. Mowa tu o Białym Domu, a także Kapitolu. Obie te budowle stanowią centrum politycznego życia w Ameryce. Pierwsza z nich jest siedzibą głowy państwa, zaś w pomieszczeniach drugiej z nich na co dzień obraduje parlament USA.
Kolejnym krajem, który może poszczycić się tym, że jego waluta cieszy się popularnością jest Szwajcaria. Choć w przeszłości frank obowiązywał choćby we Francji, współcześnie jest walutą jedynie w kraju…bez formalnej stolicy. Decyzję o jej wprowadzeniu podjęto w połowie XIX stulecia. Warto dodać, że obecnie osią identyfikacji wizualnej banknotów nie jest jeden konkretny motyw. Zamiast tego, postawiono na swoistą kumulację niektórych z nich. Z pewnością w dużym stopniu przyczynia się to do ograniczenia prób fałszerstw.
Skoro już o tym mowa… Z upływem czasu banknoty w ramach walut są zastępowane nowymi odpowiednikami. Właśnie po to, by zaradzić próbom podrobienia gotówki. Wciąż stanowi to powiem istotny problem, z którym trzeba podjąć walkę. Na szczęście nawet jeśli posiadamy wycofane banknoty, na przykład wycofane funty, można temu zaradzić wymieniając je lub sprzedając w kantorze.