Kołobrzeg i Ustka – odwiedź latarnie morskie nad polskim morzem

Kołobrzeg i Ustka – odwiedź latarnie morskie nad polskim morzem

Lato to najlepszy czas nad odkrywanie nietypowych miejsc. W dodatku nie trzeba daleko szukać, wystarczy wybrać się nad polskie morze. Jest to doskonała okazja, żeby spędzić trochę czasu z najbliższymi, a przy okazji lepiej poznać nadmorskie miejscowości. Już kilka dni wystarczy na to, aby zrealizować oryginalną wycieczkę po wybranych latarniach morskich. Zarezerwuj apartament nad morzem i wybierz się na poszukiwanie przygód.

Latarnie morskie to proste, jednak fascynujące budowle. Powstają w miejscach, gdzie na statki i łodzie czyha niebezpieczeństwo np. w postaci mielizn, raf lub niebezpiecznych nawigacyjnie zmian linii brzegowej. Swoją obecnością mogą również informować o wejściu do morskich portów. Latarnie morskie należą do pierwszych znaków nawigacyjnych na brzegu, które jest w stanie dostrzec załoga statku płynącego nocą z otwartego morza. Dawniej ich obsługa wymagała stałego nadzoru człowieka, dzisiaj coraz częściej latarnie są sterowane automatycznie. Nadal nie tracą one jednak swojego uroku i często udostępniane są zwiedzającym, którzy z dużej wysokości mogą podziwiać widoki na rozciągające się u brzegów latarni morze. Podróżując wzdłuż polskiego wybrzeża, poruszając się np. z zachodu na wschód, możliwe jest zobaczenie co najmniej kilku z nich. Na nocleg warto zatrzymać się w pobliskich miejscowościach, wygodne apartamenty nad morzem znajdziesz na Sun&Snow.

Apartamenty w Kołobrzegu – początek przygody z wizytą w latarni

Kołobrzeg to idealna lokalizacja na letnie wyjazdy. Apartamenty w Kołobrzegu są ulokowane w niedalekiej odległości od morza i plaży. Jednak to nie wszystko – właśnie w tym mieście znajduje się Latarnia Morska Kołobrzeg, która po raz pierwszy oświetliła wzburzone wody Bałtyku w 1666 roku. Początkowo światło latarni świeciło wyłącznie wtedy, kiedy latarnik wiedział o przybyciu statku. Było to związane z wówczas dostępną technologią, która uniemożliwiała ciągłą pracę lamp. Na stałe światło kołobrzeskiej latarni rozbłysło około 200 lat później, wówczas zamontowano specjalny maszt z wysięgnikiem. Obecnie wieża latarni wznosi się na wysokość 26 m nad terenem.

Nie jest to jednak jedyna latarnia w okolicy, dlatego warto zatrzymać się na nocleg w Kołobrzegu. Pobyt nad morzem przynosi najwięcej przyjemności, kiedy można połączyć zwiedzanie z wypoczywaniem. Kolejny dzień rozpocznij od wizyty w oddalonej zaledwie o 25 minut drogi, pokonanej samochodem, latarni morskiej w Gąskach. Wysokość tej budowli jest znacznie wyższa niż tej odwiedzonej w Kołobrzegu i wynosi 50,2m. Jednakże, aby dostać się na taras widokowy latarni, trzeba wykazać się nieco lepszą kondycją lub po prostu większym zaangażowaniem, gdyż w górę prowadzi aż 190 schodów. Warto jednak podjąć się tego wyzwania, gdyż ze szczytu rozciąga się piękny widok na Morze Bałtyckie. W oddali dostrzec można także Sarbinowo, Chłopy, Mielno i Unieście.

Apartamenty w Ustce – przystań w połowie drogi do reszty atrakcji

Ustka jest położona na wchód od Kołobrzegu, a znajdująca się w tym mieście latarnia posiada dość nietypową architekturę. Latarnie najczęściej są kojarzone z wysoką wieżą, która stoi w osamotnieniu nad brzegiem, o które rozbijają się wzburzone fale. Tymczasem w tym przypadku budynek składa się z ośmiokątnej wieży i nieco niższego, przylegającego do niej budynku latarników. Latarni Morskiej w Ustce uroku dodaje niezliczona ilość daszków, gzymsów oraz okna różnego rozmiaru. Legenda głosi, że obiekt ten jest zamieszkiwany przez ducha, dlatego podczas wycieczki warto zapytać o tę historię przewodnika.

Warto również zatrzymać się na nocleg w Ustce, gdyż jest to doskonała przystań do dalszych wycieczek, a samo miasto także oferuje wiele atrakcji. W odległości 30 minut jazdy od Ustki znajduje się kolejna ciekawa latarnia morska. Latarnia Morska Jarosławiec została zbudowana z czerwonej i glazurowej cegły na planie koła. Dodatkowo każda kondygnacja jest ozdobiona gzymsem. Przypomina nieco zamkową wieżę, z tą różnicą, że na jej szczycie znajdują się urządzenia nawigacyjne oraz balkon, z którego widoki podziwiać mogą turyści. Po wejściu na górę zachwyci Cię pobliski krajobraz, który składa się z pobliskiego morza oraz dwóch dużych okolicznych jezior – Wicko i Kopań.

Ustka nie musi stanowić końca Twojej podróży, stąd już niedaleko np. na Półwysep Helski, który jako region obfituje w mniejsze i większe latarnie morskie. Po drodze możesz również odwiedzić dwie latarnie w okolicy Słowińskiego Parku Narodowego – latarnię morską Czołpino oraz latarnię morską Stilo. Warto wybrać się w taką nieco sentymentalną podróż po polskim wybrzeżu, w poszukiwaniu pięknych widoków, ale również historii. Każda latarnia to inna opowieść. Przed wyjazdem pamiętaj, aby sprawdzić bazę noclegowa na Sun&Snow, aby mieć pewność, że znajdziesz komfortowe apartamenty nad morzem, które dodatkową umilą Ci odkrywanie polskiego wybrzeża.

Poprzedni artykułTerroryzm w Europie – gdzie występuje realne zagrożenie?
Następny artykułPółwysep Helski – wakacyjne atrakcje

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj