Jak zaplanować bezpieczne wakacje?

Jak zaplanować bezpieczne wakacje?

Na wakacyjny wyjazd czekamy praktycznie cały rok, bez względu na to, czy udajemy na wakacje za granicą, czy też wakacyjny czas planujemy spędzić w kraju. O ile wakacje w Polsce nie wymagają specjalnego przygotowania, tak podczas wyjazdu na wakacje za granicą musimy się odpowiednio przygotować. Tutaj bardzo ważny jest zarówno przejazd na wakacje, jak i powrót z wakacji do domu. Co ważne, przygotowania do wyjazdu nie powinny być prowadzone na ostatnią chwilę, a cały przebieg trasy, zabrany ekwipunek i dokumenty przygotować powinniśmy już dużo wcześniej. Jak zatem zaplanować bezpieczne wakacje? Odpowiadamy poniżej.

Bezpieczne wakacje – planowanie trasy

Podczas wakacyjnego wyjazdu powinniśmy dokładnie zaplanować trasę, którą dojedziemy do miejsca noclegu. W tym przypadku nie powinniśmy w stu procentach ufać nawigacji samochodowej, bowiem nawet ona potrafi czasem się zgubić, co może wyprowadzić nas w przysłowiowy „las”. Dokładne zaplanowanie trasy pozwoli na sprawny przejazd, bez korków czy zbędnych postojów. Niestety, nie wszystkie utrudnienia na drodze jesteśmy w stanie przewidzieć, jednak znacznie większą część z nich możemy swobodnie ominąć dokładnie planując przejazd. Oprócz nawigacji, w podróż powinniśmy zabrać dodatkowo zwykłą, papierową mapę samochodową. Może być w formie książki albo tradycyjna, rozkładana. Co ważne, jadąc na bezpieczne wakacje za granicą powinniśmy doliczyć do trasy ok 25-30% dodatkowego czasu. Jeżeli zatem cały przejazd trwać ma potencjalnie 15h, na przebycie drogi powinniśmy liczyć ok 18,5h.

Odgórne założenie, że nie dojedziemy w krótszym czasie skutecznie zmniejsza odczuwany podczas wyjazdu stres, bowiem opóźnienie uwzględniliśmy już dużo wcześniej i nie było ono dla nas zaskoczeniem. Bezpieczne wakacje to takie, w których zarówno dorośli, jak i dzieci nie są narażane na dodatkowe niebezpieczeństwa. Należy zatem pamiętać, aby każde z podróżujących dzieci zapięte było bezpiecznie w fotelik samochodowy lub siedziało na specjalnym, atestowanym podwyższeniu. Nie można również zapomnieć o zapięciu pasów.

Bezpieczne wakacje – godzina wyjazdu i pakowanie auta

Bezpieczne wakacje to nie tylko sama podróż samochodem, ale także sprawienie, aby wszystkie inne elementy wchodzące w skład podróży również przebiegały bezproblemowo i bezkolizyjnie. Wybranie odpowiedniej trasy jest bardzo ważne, jednak nie należy zapominać o tym, aby wyruszyć w podróż o odpowiedniej porze. Długą podróż wakacyjną powinniśmy zaplanować tak, aby wyruszyć wczesną nocą. Możemy wtedy spodziewać się mniejszego natężenia ruchu, co dodatkowo wpłynie na bezpieczeństwo całego wyjazdu. Dodatkowym atutem jest brak ostrego słońca, które nie tylko oślepia kierowcę podczas jazdy, ale także powoduje szybkie nagrzanie się samochodu wewnątrz, co negatywnie może wpłynąć na samopoczucie kierującego. Jazda nocą tyczy się tylko i wyłącznie wyjazdu latem. W czasie zimy jazda nocą staje się zbyt niebezpieczna i zdecydowanie lepiej wyruszyć na zimowe wakacje z samego rana.

Zasady bezpiecznych wakacji nieco różnią się dla wyjazdu letniego i zimowego. Jadąc na wypoczynek zimą, pamiętać należy przede wszystkim o zmianie opon w samochodzie na zimowe, zaś latem powinniśmy zadbać o sprawną klimatyzację. Odpowiednie zapakowanie samochodu również wypływa na bezpieczeństwo całego wyjazdu. Najcięższe bagaże umieszczone powinny być bezpośrednio za tylną kanapą w bagażniku. Dopiero po zapakowaniu najcięższych walizek można przystąpić do pakowania lżejszych toreb. Co ważne, pakując bagażnik należy pamiętać, aby bagaże nie wystawały ponad tylne siedzenia, a cały ładunek powinien być dobrze ułożony, aby żadna z toreb nie przemieszczała się podczas jazdy.

Odpowiednie ułożenie walizek pozwala również na zachowanie odpowiedniej widoczności, niezbędnej podczas bezpiecznej jazdy. Jeżeli nasz samochód nie pomieści wszystkich bagaży, warto zainwestować (bądź wypożyczyć) bagażnik dachowy samochodowy, zwany również boxem dachowym. Pomieści on wszystkie te pakunki, które mogłyby luźno „latać” nam w bagażniku, stwarzając niebezpieczeństwo podczas jazdy.

Bezpieczne wakacje – stan techniczny samochodu

Mimo, że sprawdzenie stanu technicznego samochodu przed wyjazdem jest jedną z najważniejszych kwestii o jaką powinniśmy zadbać, to właśnie o tej części przygotowań do wakacyjnego wyjazdu najwięcej kierowców zapomina. Auto musi być w stu procentach sprawne w szczególności, gdy wybieramy się na wakacje za granicę. Przed wyjazdem koniecznie należy sprawdzić układ kierowniczy i hamulcowy samochodu (w tym płyn hamulcowy, klocki i tarcze hamulcowe), poziom oleju silnikowego, chłodniczego oraz stan klimatyzacji. Dodatkowo warto zadbać o zapas płynu do spryskiwaczy oraz sprawdzić stan wycieraczek. Koniecznie należy skontrolować stan opon, czy nie posiadają one uszkodzeń, wybrzuszeń oraz czy wysokość bieżnika jest na odpowiednim poziomie. Nigdy nie wiadomo jaką pogodę trafimy po drodze, a opony to jedyny element samochodu, który bezpośrednio styka się nawierzchnią drogi.

Bezpieczne wakacje – obowiązkowe wyposażenie samochodu

Zgodnie z Polskim prawem, każdy samochód poruszający się po drogach, powinien być wyposażony w obowiązkowy zestaw, składający się z apteczki, gaśnicy i trójkąta. Za brak wskazanych przedmiotów podczas kontroli grozi mandat. Wybierając apteczkę samochodową warto sprawdzić, jakie przedmioty są w niej zawarte. Warto, aby apteczka zawierała rękawiczki lateksowe oraz jednorazowy ustnik. Jeżeli natomiast w naszym samochodzie brakuje gaśnicy lub trójkąta, głównym kryterium, którym powinniśmy się kierować nie jest cena. Najtańsze trójkąty i gaśnice mogą nie posiadać odpowiedniej homologacji, co również może spowodować nałożenie mandatu na kierowcę.

Bezpieczne wakacje – gaśnica samochodowa

Gaśnica samochodowa może przydać się zarówno nam, jak i innym uczestnikom ruchu drogowego. Nigdy nie wiadomo, czy podczas wyjazdu na wakacje nie będziemy świadkami wypadku. Gaśnica w samochodzie powinna być umieszczona tak, aby zawsze była łatwo dostępna. Nie możemy zostawiać jej pod stertą bagaży załadowanych w bagażniku. Gaśnice dedykowane do samochodów osobowych opisane są jako typ BC, czyli takie, które nadają się do gaszenia pożarów cieczy, ciał stałych i gazów płynnych. Dodatkowym atutem będzie posiadanie gaśnicy ABC, która umożliwia gaszenie podpalonych elementów drewna i gumy. Brak gaśnicy w samochodzie lub posiadanie takiej, która nie została homologowana (lub jej termin przydatności minął), może być podstawą do niewypłacenia odszkodowania.

Bezpieczne wakacje – apteczka samochodowa

Zgodnie z przepisami każdy samochodów poruszający się po drogach, powinien być wyposażony w apteczkę, zawierającą podstawowe przedmioty powalające na udzielenie pomocy poszkodowanym. Apteczka samochodowa powinna być wyposażona przede wszystkim w rękawiczki jednorazowe, ustnik przydatny podczas resuscytacji, jałowy gazik, gazy, nożyczki, plastry i różnego rodzaju bandaże, koc termoizolacyjny, opaskę uciskową. Dodatkowo niektóre apteczki wyposażone są w środki do dezynfekcji ran. W apteczce samochodowej nie znajdziemy natomiast lekarstw. Warto jednak w podróż zabrać tabletki przeciwbólowe, węgiel lecznicy i tabletki na chorobę lokomocyjną.

Bezpieczne wakacje a lokalne przepisy prawa

Jadąc na wakacje za granicą z pewnością przejeżdżać będziemy przez kilka państw. W tym przypadku warto (bo nie zawsze trzeba) spełniać wymogi stawiane przed kierowcami w każdym z nich z osobna. Samochód powinien być przystosowany do poruszania się pod danym terytorium zgodnie z prawem. Nie jest to jednak regułą. Prawo nakazuje wyposaży pojazd zgodnie z prawem obowiązującym na terenie państwa, w którym zarejestrowany jest samochodów. Często jednak trudno jest dogadać się z lokalnymi służbami, dlatego na wszelki wypadek warto wyposażyć samochód tak, aby spełniał on wymogi danego kraju:

  • Francja i Włochy – kamizelka odblaskowa.
  • Czechy i Słowacja – pełen komplet żarówek i bezpieczników, klucz do odkręcania kół i podnośnik.
  • Słowacja i Węgry – linka holownicza.
  • Hiszpania – dodatkowe okulary korekcyjne (o ile kierowca używa okularów).
  • Wszystkie kraje – apteczka i gaśnica samochodowa.

Mając w samochodzie te kilka dodatkowych przedmiotów, możemy swobodnie poruszać się praktycznie po całej Europie bez obaw o mandat czy pouczenie. Planując bezpieczne wakacje powinniśmy oprócz apteczki samochodowej wyposażyć się w apteczkę wakacyjną. W skład apteczki wakacyjnej wchodzą m.in. leki przeciwko chorobie lokomocyjnej, leki na rozwolnienia, leki rozkurczowe i tabletki przeciwbólowe. Skład apteczki różni się w zależności od producenta i ceny, jaką przyjdzie nam za apteczkę zapłacić.

Bezpieczne wakacje – opony samochodowe

Opony to jedyny element systemu bezpieczeństwa w samochodzie, który styka się bezpośrednio z nawierzchnią drogi. Wobec tego powinniśmy szczególną uwagę przywiązać do stanu ogumienia naszego samochodu. Dotyczy to zarówno opon letnich, jak i zimowych. Polskie prawo reguluje poziom zużycia opony dopuszczając do użytku te, których bieżnik nie jest mniejszy niż 1,6 mm. Opony o mniejszym bieżniku nie odprowadzają skutecznie wody zbierającej się pod kołami pojazdu. W innych krajach Europy przepisy są bardziej restrykcyjne. Bieżnik na poziomie min. 3 mm, wymagany jest m.in. na terenie Finlandii i Szwecji. W innych krajach przepisy są jeszcze bardziej zaostrzone, bowiem na terenie Austrii, Łotwy, Czech i Chorwacji opony muszą posiadać bieżnik większy niż 4 mm. W zależności od kraju, do którego się wybieramy, należy zapoznać się z lokalnymi przepisami regulującymi posiadanie łańcuchów śnieżnych oraz czasu, w którym powinniśmy używać danego typu opon. Prawo we Włoszech i Szwecji jasno reguluje, w jakich miesiącach powinny być używane opony letnie, a w jakich opony zimowe.

Wyjazd wakacyjny a dopuszczalne spożycie alkoholu

Wakacyjny czas to chwila relaksu, która niejednokrotnie objawia się tym, że spożywamy alkohol. Oczywiście nie ma w tym całkowicie nic złego, o ile po spożyciu alkoholu nie siadamy na kółko. Należy o tym pamiętać nawet wtedy, gdy alkohol spożywamy dnia poprzedniego. Wydalenie resztek alkoholu z organizmu może trwać nawet do kilkunastu godzin, w zależności od indywidualnych predyspozycji organizmu. Dobrym rozwiązaniem jest wyposażenie się w alkomat, jednak należy pamiętać, że urządzenia z dolnej półki cenowej nie są w stanie tak dokładnie określić ilości alkoholu we krwi jak alkomaty policyjne. W zależności od kraju w Europie, dopuszczalne są różne poziomy stężenia alkoholu we krwi:

  • do 0,8 promila: Wielka Brytania,
  • do 0,5 promila: Portugalia, Hiszpania, Francja, Irlandia, Belgia, Niemcy, Dania, Włochy, Szwajcaria, Grecja, Austria i Finlandia, Holandia,
  • do 0,2 promila – Szwecja, Norwegia, Holandia (dla nowych kierowców),
  • całkowity zakaz jazdy po spożyciu alkoholu: Czechy, Słowacja, Chorwacja, Rumunia, Ukraina, Łotwa i Litwa.

Bezpieczne wakacje a ubezpieczenie

Jadąc na wakacje do innego kraju warto zadbać o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne, które zabezpieczy nas w przypadku, gdy będziemy zmuszeni skorzystać z pomocy medycznej ośrodków znajdujących się na terenie innego kraju. Ma to szczególne znaczenie, gdy jedziemy na kilkudniowe wakacje za granicę. Nie jesteśmy bowiem w stanie przewidzieć dokładnie wszystkich wydarzeń, również tych niekorzystnych dla naszego zdrowia. W celu zabezpieczenia się warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie dla siebie i rodziny, z którego pokryte zostaną wszelkie koszty leczenia za granicą.

Bezpieczne wakacje – droga powrotna

Powrót z wakacji nie powinien być organizowany na ostatnią chwilę. Przeciąganie pobytu jak najdłużej często skutkuje pośpiechem, a ten znacząco utrudnia bezpieczny powrót do domu. Przed wyjazdem powrotnym kierowca i pasażer siedzący obok powinni się dobrze wyspać. Pomoże to utrzymać koncentrację podczas jazdy na odpowiednim poziomie. Dodatkowo, podobnie jak przed wyjazdem, należy sprawdzić stan techniczny samochodu oraz wszystkie płyny eksploatacyjne. Podczas długiego powrotu zalecany jest także postój, podczas którego kierowca zje posiłek oraz odpocznie od drogi.

Poprzedni artykułWakacje nad Polskim morzem czy wczasy za granicą?
Następny artykułOdkryj skarby Polski podczas majówki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj