Góry zimą – jak przygotować się do wyprawy?

Góry zimą - jak przygotować się do wyprawy?

Zimowa aura i piękne widoki przyciągają turystów, którzy górskie szlaki chcą odkrywać w tej niepowtarzalnej scenerii. Jednak bez odpowiedniego przygotowania wycieczka nawet w niskie partie może być niebezpieczna. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać, planując zimowy trekking.

Górska wspinaczka zimą oprócz potencjalnych zagrożeń jest też zdecydowanie bardziej wymagająca. Nawet w szczycie sezonu letniego wychodząc na najwyższe szczyty, trzeba być przygotowanym na oblodzone i ośnieżone wzniesienia. Dlatego dobre przygotowanie to podstawa udanej i bezpiecznej wędrówki.

Przed podjęciem decyzji

Zanim zaczniemy planowanie górskiej wycieczki powinniśmy zapoznać się z komunikatami GOPR lub TOPR (w Tatrach), podającymi stopień zagrożenia lawinowego i stabilność pokrywy śnieżnej. Są one wyrażone w 5-stopniowej skali, od niskiego (stopień 1) do bardzo wysokiego ryzyka (stopień 5). Pomarańczowy i czerwony kolor informuje o największym zagrożeniu i jest sygnałem do przełożenia wyprawy na inny termin.  

Przed ostateczną decyzją warto sprawdzić też komunikaty pogodowe, regularnie publikowane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w których znajdują się informacje zarówno o aktualnych warunkach, jak i prognozie na najbliższą dobę. Pamiętajmy jednak, że pogoda w górach, szczególnie zimą, jest bardzo zmienna, dlatego należy przygotować się na każdą ewentualność.

Planowanie trasy

Górski trekking zimą nawet dla najbardziej doświadczonego wędrowcy może być sporym wyzwaniem, dlatego najlepiej rozpocząć go od dolin i regli w Tatrach oraz niższych pasm górskich – Beskidów czy Bieszczad. Przed wyjściem na szlak zaplanujcie dokładnie trasę. Najlepiej wybierać popularniejsze szlaki, zlokalizowane w pobliżu tras narciarskich czy schronisk. Takie trasy są zazwyczaj przetarte, a dzięki temu bardziej widoczne i prostsze do pokonania.

Wybierając trasę należy zwracać uwagę na stopień jej trudności, średni czas jej pokonania oraz stopień nachylenia terenu. Nie zapominajmy, że oprócz niesprzyjających warunków, zimą zdecydowanie szybciej zapada zmrok, dlatego obliczając trasę, weźmy również pod uwagę zapas czasu, potrzebny, by bezpiecznie dotrzeć do schroniska. W planowaniu trasy pomogą szczegółowe mapy, przedstawiające interesujący nas wycinek, które ułatwią dokładne określenie i zaplanowanie wszystkich tych aspektów – tłumaczy Jarosław Zając z Wydawnictwa Piętka.

Odpowiednie ubranie

Jeśli prognozy są dla nas łaskawe i wybraliśmy już trasę dostosowaną do naszych umiejętności, możemy rozpocząć przygotowania do wyprawy. Niskie temperatury, mróz, silny wiatr czy wysoka pokrywa śnieżna to tylko niektóre z utrudnień, z którymi musimy poradzić sobie w trakcie zimowego trekkingu. Przygotowania należy rozpocząć więc od odpowiedniego wyposażenia.

Podstawą są odpowiednie buty – ciepłe, nieprzemakalne, stabilizujące kostkę i umożliwiające przypięcie do nich raków. Ich uzupełnieniem będą skarpety, najlepiej z owczej wełny merino, z bardzo dobrymi parametrami oddychania i nieprzemakalności.

W góry należy ubierać się warstwowo. Świetnie sprawdzi się termoaktywna, oddychająca bielizna, zatrzymująca wilgoć i chroniąca przed utratą zimna, ciepły polar czy bluza, wodoodporne spodnie i kurtka, najlepiej z systemem RECCO – specjalnym reflektorem wszytym w ubranie, pozwalającym służbom ratunkowym odnalezienie osoby zaginionej w trakcie lawiny. Uzupełnieniem górskiego wyposażenia będą ocieplane rękawice oraz czapka.

Dodatkowy sprzęt

W wodoodpornym plecaku, który będziemy mieć ze sobą w trakcie podróży, powinny znaleźć się też m.in. stuptuty, czyli popularne ochraniacze, raki, zapewniające odpowiednią przyczepność na oblodzonej trasie (można je wypożyczyć w schroniskach czy sklepach sportowych), czołówka z zapasowymi bateriami, oświetlającą trasę, ubrania na zmianę, w tym zapasowe skarpety oraz termos z rozgrzewającym napojem.

Mimo dobrego przygotowania, trudne warunki i ograniczona widoczność często mogą utrudniać odnalezienie odpowiedniego szlaku czy drogi powrotnej. W górach często jest problem z zasięgiem, dlatego planując górską wycieczkę warto zabrać ze sobą składaną mapę, z zaznaczonymi wcześniej punktami, do których chcemy dotrzeć. Złożona zajmuje bardzo mało miejsca w bagażu, a po rozłożeniu bez problemów odczytamy najbliższe szlaki turystyczne, punkty widokowe czy schronisko.

Informacje o firmie Wydawnictwo Piętka

Wydawnictwo Beata Piętka oferuje wysokiej jakości usługi i produkty tworzone we współpracy z klientami. Bogata oferta dla szkolnictwa obejmuje mapy geograficzne i historyczne. W ofercie firmy znajdują się także atlasy dla dzieci oraz szereg produktów edukacyjnych, z których cześć wykorzystuje możliwości Rozszerzonej Rzeczywistości (Augmented Reality). W asortymencie firmy znajduje się ponad 550 produktów adresowanych do administracji, szkolnictwa, służb dyplomatycznych oraz osób prywatnych, a przede wszystkim dla dzieci.

Poprzedni artykułUbezpieczenia podczas zimowych wyjazdów do ciepłych krajów
Następny artykułWybierasz się na Roztocze? Przetestuj rower Haibike i ciesz się malowniczymi widokami!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj