Dieta BARF dla psa – co powinieneś o niej wiedzieć?

W Twojej rodzinie pojawił się szczeniak i szukasz najlepszego sposobu żywienia dla niego? Na rynku można znaleźć wiele rozwiązań w zakresie pokarmu dla czworonogów i wybór najwłaściwszego może być wyzwaniem. Dowiedz się, czym jest dieta BARF dla psa i kiedy można ją wprowadzić.

Co powinno znaleźć się w pożywieniu psa?

Zanim możliwe będzie przedstawienie diety BARF, warto najpierw dowiedzieć się, jakie elementy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania psa. W codziennym jadłospisie zwierzęcia powinny się znajdować:

  • białko

To składnik, którego nie może zabraknąć w psiej misce. Najłatwiej można go pozyskać z mięsa i ryb.

  • tłuszcze

Należy nie zapominać, że tłuszcz odgrywa ogromną rolę w żywieniu psa.

Co ciekawe, produktów z grupy węglowodanów pies powinien jeść najmniej.

Karma BARF, czyli jaka?

BARF jest znany szerzej jako surowe żywienie. Polega on na podawaniu psom nieprzetworzonego pokarmu, składającego się z mięsa, podrobów, ryb, nabiału, jaj, owoców i warzyw. Nie znajdą się w nim natomiast ryż czy zboża, które często są dodawane w roli zapychacza. Występuje w niej różnorodność i powinna być komponowana w taki sposób, aby żywienie dostarczało wszystkich najcenniejszych elementów odżywczych zwierzęciu. W diecie BARF pojawiają się także kości, należy jednak pamiętać, że są one dodatkiem, a nie głównym daniem w psiej misce.

Jakie mięso podawać psu w diecie BARF

Jak już wiesz, najważniejszym składnikiem w diecie BARF jest mięso. Psu można podawać:

  • wołowinę,
  • wieprzowinę,
  • królika,
  • kaczkę,
  • indyka,
  • dziczyznę.

W zasadzie wybór mięs jest ogromny, warto jedynie pamiętać o ewentualnych alergiach u zwierzęcia. Zatem jeśli pies źle reaguje na kurczaka, wybieraj inne produkty, na które czworonóg nie jest uczulony.

Czy szczeniaka można żywić według zasad BARF?

Wiele osób z początku może być zszokowana ideą podawania zwierzęciu surowego mięsa. Warto jednak pamiętać, że choć pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, to jednak jego układ trawienny i organizm zgoła różnią się o ludzkiego. BARF to żywienie naturalne, zatem jak najbardziej może być wprowadzone już u szczeniaka. Należy jednak pamiętać o zachowaniu kilka zasad:

  • unikanie kości – dorosły pies poradzi sobie z nimi, natomiast u szczeniaków należy zachować ostrożność,
  • tylko świeże produkty – pamiętaj, że szczenię dopiero nabywa odporność, dlatego to niezwykle istotne, aby podawać mu świeże mięso, a jeśli mrozisz mu porcje pokarmu, nie przechowuj go po rozmrożeniu zbyt długo.

Szczeniak jak najbardziej może być odżywiany surową dietą BARF.

Karma BARF od zaufanego dostawcy

Samodzielne sporządzanie karmy zarówno dla dorosłego psa, jak i szczeniaka może być czasochłonne. Podobnie problematycznym zadaniem jest zakup różnych rodzajów mięs, które mają urozmaicić miskę czworonoga. Dlatego ciekawą alternatywą w karmie BARF jest zamówienie gotowych porcji surowej karmy od Petitmit. W ten sposób możesz zadbać o prawidłowe żywienie dla zwierzęcia i nie musisz martwić się o prawidłowy skład karmy, gdyż skomponują go za Ciebie specjaliści.

Poprzedni artykułPogoda w Tanzanii — kiedy jest czas na wakacje w Afryce? Wyjedź na urlop z Feel The Travel!
Następny artykułKursy windsurfingu w Polsce – rozpocznij naukę!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj