5 rzeczy, które trzeba wiedzieć przed podróżą z psem samolotem

Do wakacji pozostało niewiele czasu, dlatego najwyższa pora rozpocząć przygotowania do urlopu. Coraz większa grupa Polaków dociera do miejsca docelowego dzięki liniom lotniczym. Sprawa nieco bardziej się komplikuje, gdy wybierającym się do kurortu towarzyszy pies. Oto 5 rzeczy, które trzeba wiedzieć przed podróżą samolotem z czworonogiem.

Szczepienie przeciw wściekliźnie

Kontrolna wizyta u weterynarza to obowiązek każdego opiekuna. Nie należy jej pomijać zwłaszcza przed wyjazdem zagranicznym – może okazać się, że stan zdrowia zwierzaka nie pozwala na podróż samolotem. Odwiedziny są potrzebne również ze względu na konieczność odnowienia szczepienia przeciwko wściekliźnie – jest to wymóg większości linii lotniczych oraz państw należących do Unii Europejskiej. W przypadku młodego psa ok. 12-tygodniowego warto pomyśleć o wizycie wcześniej – w odróżnieniu od starszych osobników szczepienie zyskuje ważność dopiero po 21 dniach od podania.

Mikroczip i paszport

Do podróży niezbędny będzie również mikroczip – ułatwia on identyfikację zwierzęcia. Pod uwagę brane są też czytelne tatuaże. Warunek jest jednak taki, że muszą być wykonane przed 2011 rokiem (zmiana przepisów), a opiekun powinien mieć zaświadczenie potwierdzające tatuowanie przed wspomnianą datą. Oprócz mikroczipu należy wyrobić zwierzęciu paszport. Tego typu dokument wystawiają lekarze weterynarii. Warto wiedzieć, że nie wszyscy mają do tego uprawnienia – tego typu usługę można zrealizować m.in. w gabinecie weterynaryjnym w Ostrowie Wielkopolskim – dlatego warto wcześniej sprawdzić tę informację.

Dodatkowe formalności przy podróżach poza UE

Przygotowanie paszportu i mikroczipa oraz uaktualnienie szczepienia dotyczą przede wszystkim państw UE. Wybierając wyjazdy poza wspólnotę, trzeba dokładnie zapoznać się z obowiązującymi w danym kraju przepisami. Np. do Izraela nie są wpuszczane psy rasy Rottweiler czy Bull Terrier. Z kolei przed wyjazdem do Rosji konieczne jest posiadanie ważnych szczepień na wściekliznę, nosówkę, zakaźne zapalenie wątroby, leptospirozę czy wirusowe zapalenie jelita cienkiego.

Linie lotnicze oferujące przewóz zwierząt

Nie wszystkie linie lotnicze transportują psy, dlatego przed wyjazdem trzeba dokładnie zapoznać się z obowiązującym regulaminem. Trudności na pewno pojawią się w przypadku tanich linii lotniczych – popularne Wizz Air, Ryan Air oraz easyJet nie oferują przewozu czworonogów (wyjątkiem są psi przewodnicy). Wyjazd na wakacje z pupilem umożliwiają m.in. PLL LOT i Lufthansa.

Warunki przewozu zwierząt w liniach lotniczych

Sposób przewożenia psów uzależniony jest od przepisów linii lotniczych. Przykładowo, dla PLL LOT wygląda on następująco:

  • pupile mogą być transportowane w kabinach pasażerskich (do 8 kg wraz z pojemnikiem transportowym, ceny zaczynają się od 50 zł), w luku bagażowym (przedział cenowy 280-1200 zł) oraz w luku bagażowym jako cargo (wartość przewozu ustalana indywidualnie).

Poprzedni artykułHurghada czy Marsa Alam? Wycieczka do Egiptu
Następny artykułPomysł na wakacje w Międzyzdrojach – co warto zobaczyć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj