Co zabrać ze sobą w góry?

Wiele osób wybierając się na zimowy wyjazd zastanawia się, co zabrać ze sobą w góry. Należy wziąć pod uwagę, że zimą warunki w górach są o wiele bardziej niebezpieczne niż w lecie. Pogodny poranek może szybko zmienić się w mroźny i wilgotny dzień. Dlatego warto przygotować się do takiego wyjazdu, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji i w pełni cieszyć się zimowym wypoczynkiem. W tym celu należy zwrócić uwagę na kilka ważnych rzeczy.

Dobra kondycja to podstawa

Jeżeli wybierasz się w góry i zastanawiasz się, co jeszcze warto zabrać to pierwszym niezbędnym elementem jest dobra kondycja fizyczna jeżeli chcesz aktywnie spędzać czas. Dlatego przez wyjazdem warto przygotowywać się kilka tygodni wcześniej trenując w fitness klubie, energicznie spacerując lub ćwicząc w domu. Pamiętaj, że dobrej kondycji nie zbudujesz w ciągu tygodnia, więc zacznij przygotowywać ciało do wysiłku na stoku lub na szlaku minimum 4 tygodnie przed wyjazdem.
Pamiętaj, aby mierzyć siły na zamiary i jeśli twoja nie poczujesz się na siłach to nie wybieraj się na szlak górski ponieważ w razie zasłabnięcia dotarcie pomocy medycznej jest utrudnione, co może skończyć się tragicznie. Warto też zrobić badania lekarskie, aby sprawdzić czy stan zdrowia pozwala na tego typu wycieczkę. Dobre zdrowie i kondycja fizyczna to podstawa do aktywnego wypoczynku w górach. Poza tym istnieją inne ważne rzeczy, o które musisz zadbać, aby zapewnić sobie bezpieczny pobyt w górach.

Ubranie w góry

Odpowiednia odzież to podstawa ponieważ chroni ciało przed wychłodzeniem. Pierwszym ważnym elementem jest bielizna termoaktywna, która zapewnia odpowiednią ciepłotę, a także zapobiega nadmiernemu poceniu się. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza przy minusowej temperaturze, ponieważ na stoku lub szlaku nie będziesz mieć możliwości zmiany przepoconej bielizny. Na bieliznę warto założyć ciepłą bluzę, najlepiej polarową lub kurtkę wypełnioną puchem, a na dół ocieplane spodnie wodoodporne, dzięki czemu unikniesz przemoczenia. Stopy warto chronić ciepłymi skarpetami, najlepiej bawełnianymi, aby zbytnio nie pociły się. Na głowę trzeba założyć ciepłą czapkę, chroniącą również uszy, które często przy minusowej temperaturze ulegają odmrożeniu. Nie wolno zapominać o dłoniach, na które warto założyć ciepłe, wodoodporne rękawiczki.
Podczas przebywania na stoku lub szlaku górskim chroń oczy okularami z filtrem UV, ponieważ biały śnieg może zaburzać widzenie, co jest niebezpieczne podczas jazdy na nartach. Podobnie sprawa wygląda z promieniami słonecznymi, które w zimie są wyjątkowo uciążliwe dla oczu. Sprawdź ofertę odzieży spcejalistycznej Columbia – www.polstor.pl/columbia

Co jeszcze powinieneś zabrać na wycieczkę w góry?

Jeżeli zastanawiasz się, co jeszcze zabrać ze sobą w góry to pamiętaj o apteczce, która jest nieodłącznym elementem plecaka. Ludzie często ulegają wypadkom lub skaleczeniom, dlatego w pełni wyposażona apteczka jest niezbędna do udzielania pierwszej pomocy. Powinny znaleźć się w niej: środki przeciwbólowe, bandaże opatrunkowe i elastyczne na wypadek zwichnięcia nogi lub nadciągnięcia mięśnia, woda utleniona i leki na gardło, na wypadek przeziębienia.

Co zabrać do plecaka w góry?

Plecak to niezbędny element wycieczki w góry i koniecznie go zabierz. Przede wszystkim włóż do niego zapasowe skarpetki i rękawiczki, a także termos z gorącą herbatą i prowiant, który powinien zapewniać energię. Wiele osób popada w odwodnienie organizmu ponieważ mroźne powietrze powoduje brak odczuwania pragnienia. Dlatego należy pamiętać, żeby podczas wędrówki po górach lub jazdy na nartach często pić ciepłe płyny. Podobnie jest z posiłkami, które powinny zawierać białko, tłuszcze i węglowodany. Organizm szybko spala kalorie podczas wysiłku fizycznego, a także przez chłodną temperaturę. Dlatego warto na wyprawę w góry zabrać ze sobą wędzonego łososia, chałwę i gotowaną kaszę lub ryż.
Herbatę warto posłodzić miodem, a nie tradycyjnym cukrem, ponieważ produkt ten posiada właściwości uodparniające i rozgrzewające, dzięki czemu uchronisz się przed przeziębieniem. Do herbatki można dodać też przyprawy rozgrzewające t. j. cynamon lub imbir. Termos przed zalaniem herbatką należy wcześniej rozgrzać wrzącą wodą, dzięki czemu dłużej będzie utrzymywał ciepłą temperaturę herbaty.

W górach zapomnij o alkoholu!

Wiele osób wyznaje błędne przekonanie, ze alkohol rozgrzewa. Niestety przy niskiej temperaturze otoczenia napój alkoholowy daje chwilowy efekt rozgrzania, po czym następuje szybka utrata ciepła przez organizm. Zbyt duża dawka tego trunku na stoku lub na szlaku w górach z dala od ciepłego schronienia może skończyć się całkowitym wychłodzeniem organizmu, a nawet śmiercią!

Mapa i GPS

To kolejne rzeczy, które warto zabrać w góry, zwłaszcza jeżeli wybierasz się na szlak. Wiele osób zapuszcza się samotnie na boczne szlaki i traci orientację w terenie. Skutkiem tego jest błądzenie, które w niskiej temperaturze jest niebezpieczne. Poza tym dochodzi zagrożenie lawinowe, dlatego warto zaopatrzyć się w mapę gór i kompas, dzięki czemu możesz bezpiecznie wędrować i uniknąć tzw.,,dzikich szlaków”. Natomiast jeżeli zdarzy Ci się zabłądzić we mgle to GPS umożliwi powrót na szlak. Pamiętaj, że w górach bardzo łatwo stracić orientację, ponieważ mgła opada szybciej niż w innych rejonach Polski. Dlatego koniecznie zaopatrz się GPS lub internet w telefonie, gdzie możesz użyć mapy Google. Jeżeli zabłądzisz to pamiętaj, aby GPS lub telefon trzymać blisko ciała w cieple i używać go wtedy, gdy jest niezbędny, ponieważ bateria ma ograniczony limit czasowy. Dlatego GPS i telefon powinieneś zabierać w góry tylko, gdy bateria jest maksymalnie załadowana.

Latarka czołowa i zapasowe baterie

To również niezbędny element wyposażenia plecaka, który należy zabrać na wyprawę w góry. Ta sama trasa, którą można przebyć w letni dzień w pół dnia, w zimie może zająć nawet cały dzień, ponieważ ruchy są spowolnione przez śnieg, grube ubranie i mróz. Przez co może zastać Cię mrok i niezbędne będzie oświetlanie drogi. Dlatego jeżeli wybierasz się na górską wyprawę to koniecznie zabierz ze sobą latarkę czołową, która jest wygodniejsza niż ręczna. Pamiętaj też o zapasowych bateriach, które w ujemnej temperaturze szybciej się zużywają. Ale to nie wszystko, jeżeli wybierasz się na stok to zabierz odpowiednie wyposażenie.

Typowy wyjazd na narty – co zabrać?

Jeżeli planujesz wyjazd na narty i wycieczki po górach to koniecznie zabierz ze sobą tzw. „foki„, czyli pasy z tkaniny, które umożliwiają chodzenie na nartach pod górę. Kolejnym ważnym elementem są Stuptuty, czyli ochraniacze na nogi, które chronią przed kontuzjami podczas poruszania się w trudnym terenie, np. podczas wchodzenia z nartami na wzgórze lub na szlaku górskim. Pamiętaj, aby przed spakowaniem sprawdzić stan tych elementów.

Niezbędnik lawinowy

W jego skład wchodzą: detektor, który służy do szybkiego lokalizowania zasypanych lawiną turystów, a także podręczną łopatę saperską, dzięki której będziesz mógł wydostać się spod śniegu lub pomóc drugiej osobie. Pamiętaj, aby po zakupie detektora nauczyć się w pełni jego obsługi. W domowych warunkach może to wydawać się absurdem, ale w stanie zagrożenia ratuje życie.

Raki, kijki i nóż

To kolejne rzeczy, które trzeba zabrać na wycieczkę w góry, zwłaszcza jeżeli planujesz wyprawy na szlaku. Raki muszą być solidne, z ostrymi zębami, które z czasem ulegają zużyciu, dlatego sprawdź ich stan zanim spakujesz do bagażu. Dzięki temu nie będziesz się ślizgać i łatwiej pokonasz wzniesienia. Pamiętaj, aby wybrać kijki dobrej jakości z regulowaną wysokością, ponieważ ułatwią ci poruszanie się w śniegu i odciążą kręgosłup. Przy zakupie warto wybierać kijki z tzw. „dużymi talerzykami”, dzięki czemu nie będą zbyt głęboko wbijały się w śnieg.
Kolejnym ważnym elementem wyposażenia jest nóż, najlepiej średniej wielkości i ostry ponieważ może być potrzebny przy zakładaniu opatrunku, do szybkiego przygotowywania posiłków lub odcinania cienkich gałązek. Dlatego pamiętaj, aby zabrać w góry ze sobą ostry nóż, który może uratować Ci życie. To rzeczy, które zapewnią Ci udany wypoczynek, ale przed wyprawą w góry zdobądź jak największą wiedzę na temat miejsca, do którego się wybierasz i zawsze stosuj się do zaleceń przewodnika. Jeżeli samotnie wychodzisz na szlak to koniecznie powiadom o tym drugą osobę.

Poprzedni artykułLeave no trace – 7 zasad odpowiedzialnej turystyki
Następny artykułWakacje z psem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj