Podróżujesz po Europie? Sprawdź, jak chronić swoje zdrowie!

Często podróżujesz za granicę w sprawach służbowych? Twoją pasją jest turystyka i poświęcasz każdą wolną chwilę na wyjazdy? A może szykujesz się do długich wakacji za granicą z całą rodziną? W każdej z tych sytuacji ważne będzie wybranie odpowiedniego ubezpieczenia. Zapewni Tobie i Twoim bliskim ochronę: życia, zdrowia, mienia.

Karta ochrony zdrowia dla turystów

Im częstsze i dłuższe są Twoje wyjazdy za granicę, tym bardziej powinieneś rozważyć wyrobienie karty EKUZ, czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dokument ów umożliwia korzystanie z darmowej opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej oraz innych, które podpisały z unią porozumienie dotyczące ochrony zdrowia. Przykład to Szwajcaria. Jeżeli na wyjeździe służbowym bądź prywatnym zachorujesz, doznasz wstrząśnienia mózgu bądź złamiesz nogę, nie będziesz musiał płacić za wizytę u lekarza ani hospitalizację.

Uwaga jednak! Zakres ochrony EKUZ odpowiada opiece medycznej w ramach NFZ-u, ale tylko w takim w takim stopniu, w jakim przysługuje ona obywatelom kraju, w którym przebywasz. Jeśli dana usługa – np. hospitalizacja – w Polsce jest darmowa, jednak w kraju, do którego wyjechałeś, pobiera się za nią opłaty, Ty też będziesz musiał zapłacić.

By sprawdzić, jak wygląda pełna ochrona życia i zdrowia na wyjeździe, przeczytaj artykuł: Jakie wykupić ubezpieczenie do krajów UE?.

NNW w ubezpieczeniu podróżnym

NNW może kojarzyć Ci się z ubezpieczeniem komunikacyjnym. To dobre skojarzenie, ponieważ daje podstawowe pojęcie o zakresie ochrony. NNW występujące w polisie podróżnej także zapewnia ochronę od następstw nieszczęśliwych wypadków. Jeżeli doznasz poważnego rozstroju zdrowia lub uszkodzenia ciała wymagającego długotrwałej hospitalizacji, rehabilitacji bądź stałego przyjmowania leków, pieniądze na niezbędne wydatki otrzymasz od ubezpieczyciela.

Ponieważ NNW pełni kluczową funkcję w skrajnych sytuacjach – np. inwalidztwa lub śmierci ubezpieczonego – ważne jest, by opiewało na wysoką sumę. Kwotę odszkodowania wylicza się na podstawie rozległości uszkodzenia czy powagi choroby. Im większa suma ubezpieczenia, czyli maksymalna kwota możliwa do wypłacenia, tym lepiej.

Podstawowa ochrona życia i zdrowia w polisie turystycznej

Omówiona wyżej polisa NNW to dodatek do ubezpieczenia podróżnego – w tańszych ofertach nie występuje bądź opiewa na niską sumę. W każdej polisie turystycznej znajdziesz za to ochronę kosztów leczenia. Upewnij się, że wynosi min. 30 tysięcy euro.

Ochrona kosztów leczenia pokrywa usługi takie jak: transport medyczny, pobyt w szpitalu, zakup leków i środków medycznych, zabiegi i operacje, wizyty domowe, konsultacje u specjalistów. W skrajnych sytuacjach ubezpieczenie pokryje także powrót do kraju bądź transport zwłok. Jeśli jesteś w ciąży albo podróżujesz z ciężarną, upewnij się, że ochrona kosztów przyjęcia przedwczesnego porodu została objęta wysoką sumą.

Jedną z najważniejszych składowych ochrony kosztów leczenia jest ratownictwo. Nie powinno opiewać na mniej niż 7-9 tysięcy euro. Z kolei mniej ważny element stanowi opieka dentystyczna, której zazwyczaj przypisana jest niska kwota. Usługi stomatologiczne za granicą świadczy się tylko w nagłych i poważnych przypadkach. Z drobnym uszkodzeniem uzębienia czy umiarkowanym bólem będziesz musiał poczekać na powrót do kraju.

Poprzedni artykułJak znaleźć bezpieczne biuro podróży?
Następny artykułCo robić w Zakopanem, gdy pogoda nie dopisuje?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj