Jak wybrać idealny plecak w góry?

Jak wybrać idealny plecak w góry?

Wybór plecaka turystycznego to nie tylko kwestia estetyczna, ale także, a może przede wszystkim, sprawa wygody i bezpieczeństwa. Długotrwały marsz z nieodpowiednio dobranym pod względem rozmiaru i funkcjonalności plecakiem może stać się przyczyną urazów i kontuzji, a w najlepszym razie z pewnością uprzykrzy Ci wędrówkę. Jeśli właśnie planujesz kupić idealny plecak w góry dla siebie, koniecznie sprawdź, na co powinieneś zwrócić uwagę.

Pojemność

Lepiej nosić niż się prosić – to stare porzekadło ma w sobie sporo prawdy, ale w górach okazuje się zdradliwe. Ciężki, niepraktyczny plecak utrudnia wędrówkę i obniża satysfakcję z przemierzonych kilometrów. Lepiej dobrze przemyśl ekwipunek, zanim zaczniesz się pakować, i zabierz tylko to, co potrzebne. Pamiętaj jednak, że podczas wędrówki w górach zużywasz sporo energii, a pogoda potrafi zmienić się w okamgnieniu, dlatego powinieneś mieć ze sobą odpowiednią ilość prowiantu i dodatkowe – przeciwdeszczowe czy cieplejsze – warstwy odzieży. W związku z tym nawet jednodniowa wycieczka wymaga odpowiednio dobranego plecaka. Podstawowy ekwipunek spakujesz bez problemu do plecaka o pojemności ok. 25 litrów. Z kolei na weekendowym wypadzie sprawdzą się plecaki od 30 litrów, jeśli zakładasz stołowanie się w schroniskach i korzystanie z dostępnej w bazach pościeli, po 50 litrów, do których zmieści się nie tylko prowiant, ale również śpiwór oraz zmiana bielizny. Plecaki 50-90 litrów to tak zwane plecaki wyprawowe, przeznaczone na wielodniowe wędrówki, podczas których wszystko, co niezbędne, dźwigasz na własnych plecach. Warto, by w takim plecaku dodatkowe 10 litrów było kominem, który w razie potrzeby zwiększy pojemność głównej komory, ale gdy nie jest niezbędny, łatwo go skompresować, dzięki czemu plecak wygląda zgrabniej.

Waga

Ciężar bagażu, który zabieramy na wędrówkę jest bardzo ważny. Znaczenie ma nie tylko ilość rzeczy, ale waga plecaka samego w sobie. Dawne torby, szyte z grubych, zgrzebnych płócien, opatrzone metalowymi sprzączkami, nawet „na pusto” ważyły sporo. Dzisiejsze technologie umożliwiają wykorzystanie do produkcji plecaków turystycznych lekkich, a przy tym wytrzymałych materiałów. Warto z tego skorzystać i wybrać jak najlższejszy plecak, nie dokładając sobie na plecy niepotrzebnych kilogramów. Mały plecak nie powinien ważyć więcej niż 1000 gram. Waga dużego, przeznaczonego na dłuższe wyprawy, waha się zazwyczaj w granicach 1,5-2 kilogramów.

Dopasowanie i system nośny

Gdy przy większym obciążeniu szelki zaczynają wpijać się w Twoje ramiona i każdy kolejny krok staje się trudniejszy od poprzedniego, myślisz: po co brałem tyle rzeczy? Tymczasem niewygoda nie zawsze jest spowodowana zbyt dużym ekwipunkiem. Bywa, że plecak jest źle spakowany i ciężar nie rozkłada się właściwie. Jednak w wielu przypadkach winę ponosi jego niedopasowanie. Dlatego w plecaku turystycznym, zwłaszcza przeznaczonym na dłuższe wycieczki, niezwykle istotny jest system nośny, a także możliwość regulowania szelek i pasków. Na co zatem zwrócić uwagę podczas kupowania plecaka, by nie skarżyć się później na ból pleców?

  • Pasy ramienne. To ten element plecaka, na którym opiera się większość jego ciężaru. Im sąszersze i bardziej miękkie, tym wygodniej Ci będzie. Ważne, aby były one montowane między łopatkami, ponieważ wtedy zapewniają największą stabilność i najbardziej komfortową pozycję względem ciała.
  • Pas biodrowy. Podobnie jak szelki, pas biodrowy powinien być maksymalnie rozbudowany. Obfite wypełnienie miękką pianką minimalizuje dyskomfort, powodowany przez wstrząsy i otarcia, ale to sztywność i szerokość pasa gwarantująstabilizację, o którą w gruncie rzeczy chodzi – dzięki niej pas odciąża ramiona oraz kręgosłup, przenosząc większą część ciężaru na biodra.
  • System nośny, czyli regulacja wysokości mocowania szelek. Dzięki niemu możesz odpowiednio „wydłużyć” lub „skrócić” tylną ścianę plecaka, dopasowując rozmiar szelek do swojego wzrostu, i zwiększając tym samym powierzchnię styku z plecami. Twój kręgosłup nie będzie musiał nienaturalnie się wyginać podczas dźwigania.

Przed wędrówką dobrze wyreguluj paski. Nawet najnowocześniejszy system nośny na nic się zda, jeśli poszczególne jego elementy nie będą współdziałać ze sobą oraz z Twoją sylwetką.

Organizacja przestrzeni

W górach wiele rzeczy warto mieć pod ręką, a każdorazowe wypakowywanie i ponowne pakowanie plecaka na postoju nie jest komfortowe. Dlatego tak ważne są dodatkowe kieszonki – szczególnie łatwo dostępna kieszeń w klapie – i troczki, do których możesz schować lub przypiąć często wyjmowany sprzęt. Zewnętrzne paski przydają się zwłaszcza do transportowania przedmiotów o niestandardowych wymiarach, które trudno byłoby zapakować do głównej komory, takich jak kijki trekkingowe czy karimata. Jeśli planujesz się wspinać, zwróć uwagę na pętelki z przodu plecaka – to mocowanie czekana i kasku.

W małym plecaku na jednodniową wycieczkę sprawdzają się również siateczkowe lub materiałowe przegródki boczne, do których możesz włożyć na przykład bidon z wodą.

Pamiętaj, że zewnętrzne taśmy z regulacją pełnią również rolę pasów kompresyjnych, pozwalających zmniejszyć objętość plecaka, aby był bardziej poręczny i wygodniejszy.

Udogodnienia

Ponieważ pogoda w górach lubi zaskakiwać, praktycznym rozwiązaniem jest dołączony do plecaka nieprzemakalny pokrowiec – wygląda o wiele profesjonalniej niż narzucony na wierzch foliowy worek lub peleryna, a do tego jest o wiele wygodniejszy. Oczywiście, taki pokrowiec można kupić osobno, w sklepie sportowym lub turystycznym. Jeśli jednak zdecydujesz się na model plecaka z załączonym zabezpieczeniem, pozbywasz się kłopotu z doborem właściwego rozmiaru oraz rozważaniem, gdzie go schować, aby był pod ręką, i jak zamocować, żeby nie zgubić go lub nie zapomnieć, ponieważ ma on zwykle własną kieszeń oraz system mocowania.

Przydatne udogodnienie w plecaku to również wbudowany system H2O. Jeśli nie chcesz wyciągać bidonu za każdym razem, gdy poczujesz pragnienie, wystarczy, że będziesz miał ze sobą camelbag z elastyczną rurką zakończoną ustnikiem. Taki lekki bukłak montujesz w wewnętrznej przegrodzie głównej komory, a rurkę przeprowadzasz przez dobrze zabezpieczony otwór w ściance plecaka. Dzięki temu możesz uzupełnić płyny, ilekroć tego potrzebujesz, bez zdejmowania bagażu z ramion.

Przed zakupami

Kupując plecak, bezwględnie zwróć uwagę na jakość wykonania. Mocne szwy, solidne klamry i wytrzymałe materiały to konieczność, aby plecak spełniał swoje zadanie. Dokładnie obejrzyj je przed zakupem. Jeśli plecak ma kieszenie, zapinane na suwak, upewnij się, czy są one odpowiednio zabezpieczone przed przepuszczaniem wody do środka – kryte zakładką materiału bądź podgumowane.

W górach liczy się każdy gram. Jednak dobra organizacja ekwipunku oraz jego właściwe spakowanie mogą zdecydowanie ułatwić i uprzyjemnić wędrówkę. Dlatego, gdy wybierasz plecak turystyczny, kieruj się w pierwszej kolejności swoimi potrzebami i warunkami, w jakich będziesz się poruszał. Sprecyzuj swoje preferencje, abyś podczas trekkingu mógł cieszyć się zaletami i funkcjonalnością swojego bagażu, a nie musiał martwić się niewygodą i dyskomfortem. Idealnego plecaka i innych niezbędnych elementów turystycznego ekwipunku szukaj na sklepiguana.pl!

Źródło zdjęć: sklepiguana.pl

Poprzedni artykułJak seniorzy spędzają czas na jesień i zimę ?
Następny artykułZwiedzanie Krakowa z Przewodnikiem – bez stresu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj